ул. Сердика 13, София 1000 |   Карта |   тел. 0888 246 777        EN | 
Какво е йога
Видове йога
Йога речник
Вдъхновения и статии
Полезни линкове
Библиотека
Блог
  

Видове йога*

Съществуват повече от сто вида йога, които са подходящи за хора с различен темперамент, но мъдреците, класифицирали системите на йога, определят шест основни пътя според някои общи характеристики на отделните типове хора.



ХАТ(Х)А ЙОГА

Хата йога е подходяща за тези, които искат да поддържат тялото си в съвършено здраве. Тя балансира ендокринната и нервната системи и се грижи за психическото равновесие, така че след време човек да е в състояние да разбуди висшите енергии и висшите мозъчни центрове. Хата йога включва пречистващи практики за тялото, като започва с пречистване на очите, ушите, носа и храносмилателната система. Включва също и дихателна практика, капалбхати, както и форма на медитация, наречена тратака. Всички тези практики, с изключение на медитативната, изглеждат изцяло физически, но всъщност ползите от тях са не само физически, а и духовни. Хата йога не е само асани и пранаяма, както си мислят повечето хора на запад. Хата йога са пречистващите техники, една техника от пранаяма и една медитативна техника.



РАДЖА ЙОГА

Раджа йога е известна като кралския път. Това е системата на Патанджали, която разделя процеса на еволюцията на осем стъпки. Първите две са яма и нияма, определени насоки и правила за поведение на практикуващите йога, които им дават здрава основа за следващото ниво. Следват асани, физическите пози. Четвъртата стъпка е пранаяма, контрол върху праничната енергия и нейното разпределение в тялото чрез използване на определени дихателни практики. Петата стъпка е пратяхара, това е техниката на практиката йога нидра, която ни помага да оттеглим съзнанието си от петте сетива. Чрез пратяхара вниманието ни не се отклонява и можем да контролираме сетивата си, преставаме да сме насочени навън, към сетивния свят и се насочваме към изследване на ума. Този процес води до цялостно отпускане. Шестият етап на раджа йога е дхарана, концентрация. Кагато успеете да се отпуснете до определена степен, сте в състояние да концентрирате ума си върху произволно избран обект. На този етап се изучават различните техники на концентрация. Седмият етап е дхяна, медитация. Тя се случва едва след постигане на пълно съвършенство в релаксацията и концентрацията. Тогава и само тогава сте готови да навлезете в медитативно състояние. На този етап във вас разцъфтява мъдростта. В това състояние вече не се учите от външния свят, а знанието извира отвътре и ставате негов проводник. Защото сте се свързали с източника, достигнали сте вътрешния свят. След като сте навлезли в медитативно състояние, в определен момент то става много дълбоко и навлизате в последния етап на раджа йога, самадхи.

Раджа йога е подходяща за хора, които с лекота насочват ума си навътре. Тя е създадена по начин, който позволява достигането на медитативно състояние и възприемането но нова гледна точка за нещата. Човек трябва да е подготвен за медитация, защото тя е най-важното. Ето защо се твърди, че трябва да се започне с практикуването на асани, за да се подготви тялото за една стабилна медитативна поза. Когато сте в състояние да седите удобно за продължителен период от време, е време да започнете да работите върху контролиране на енергийните потоци чрез пранаяма. Когато тялото е стабилно, а енергиите са уравновесени, вие сте в състояние да оттеглите осъзнаването от петте си сетива. Това е пратяхара. По-голямата част от времето ние сме изцяло заети със сетивата си, не се откъсваме от тях. След пратяхара идват концентрация, медитация и самадхи.



БХАКТИ ЙОГА

Философията на бхакти йога е много красива. Това е философия на любовта, отдадеността и безкористното служене на един по-висш идеал. Емоционалните хора с лекота се посвещават на нещо. Бхакти йога им помага да пречистят и извисят емоциите си.



КАРМА ЙОГА

Карма йога е йога на действието. Всички сме повече или по-малко активни и действени, поради което карма йога е подходяща за всеки. Но в карма йога се работи с определено отношение, следваме специфична философия относно работата, според която тя престава да бъде нещо импулсивно или нещо, което вършим унило, а по-скоро работим с ентусиазъм и творчески заряд. Посредством практикуването на карма йога отношението ни към работата се променя дотолкова, че всяка дейност се превръща в радост и е израз на творчество. Чрез карма йога освобождаваме вътрешното напрежение и изразяваме енергията си по креативен начин.



ГЯНА ЙОГА

Гяна йога е йога на търсещия ум. Тя отговаря на въпроси като: „Кой съм аз?“, „Откъде идвам?“, „Защо съм тук?“, „Къде отивам?“, „Защо е създадена вселената?“, „ Какво ще се случи с вселената в бъдеще?“.



МАНТРА ЙОГА

Мантра йога е учение за звука и въздействието му върху физическото, енергийното, умственото, интуитивното и каузалното тяло. Всички ние притежаваме тези тела.



СВАРА ЙОГА

При нея хората се настройват фино към околната среда и заобикалящите ги ритми. Посредством потока на дъха през лявата или дясната ноздра, практикуващите свара йога са способни да определят какъв отговор да дадат на човек, доближил ги от дясната страна или от лявата, както и много други неща. Това е мистично състояние.

Това са основните пътеки в йога и всички те принадлежат към тантра. Тантра е майка на йога.



*) Определенията за видовете йога са цитирани от книгата „Йога в търсене на отговори“ – част първа от Свами Шивамурти Сарасвати